Welcome to the 2014 Electric City Music Conference

Friday, October 10th – The Steamtown Music Awards

Music Awards taking place at The V Spot. Red Carpet, Presenters, Performers, and Awards.

Sunday, October 12th – Music Festival Line-up By Venue:


The V Spot
5:00-5:45 – Threatpoint
6:00-6:45 – ASHFALL
7:00-7:45 – Young At Heart
8:00-8:45 – Cause of Affliction
9:00-9:45 – Graces Downfall
10:00-10:45 – Behind the Grey
11:00-11:45 – Madrone
12:00-12:45 – TBA Soon.


Thirst T’s
5:00-6:45 – Dani-elle and the Music
6:00-6:45 – DRIVEband
7:00-7:45 – Governing murphy
8:00-8:45 – Sympathy & the Lion
9:00-945 – Beyond Fallen
10:00-10:45 – The Invisible Swordsmen
11:00-11:45 – OurAfter
12:00-12:45 – TBA Soon!


Irish Wold Pub
5:00-5:45 – Beako
6:00-6:45 – The Daymen
7:00-7:45 – Waging Wars
8:00-8:45 – Sucker
9:00-9:45 – Standoff
10:00-10:45 – Silhouette Lies
11:00-11:45 – Skin-n-Bones
12:00-12:45 – Destination West



25/8 Studios
Presented by Eclectic Entertainment
4:00-4:45 – The Kids Laughing At Pedestrians – The KLAP
5:00-5:45 – Tomorrow dies today
6:00-6:45 – Crock Pot Abduction
7:00-7:45 – Polly Anna
8:00-8:45 – JC
9:00-9:45 – Mason IV Real
10:00-10:45 – Jay Wirth


Kildare’s Irish Pub
6:00-6:45 – Jackson Vee Music & Melissa Krahnke
7:00-7:45 – Kriki
8:00-8:45 – A Social State
8:00-8:45 – Christian Porter Music
9:00-945 – The Great Party
10:00-10:45 – MiZ
11:00-11:45 – Nowhere Slow
12:00-12:45 – TBA Soon!


The New Penny
6:00-6:45 – Katie Kelly and the Charming Beards
7:00-7:45 – Condition Oakland
8:00-8:45 – Peter KennA D
9:00-9:45 – @Harlot
10:00-10:45 – @The Fallen
11:00-11:45 – Without a Martyr
12:00-12:45 – CrimZnMartian



Mulligan’s – Live on Linden
6:00-6:45 – Aayu
7:00-7:45 – D-loom (Drew Loomis)
8:00-8:45 – Jehiel Boner
9:00-9:45 – Your Pal Frank
10:00-10:45 – Cody Searl
11:00-11:45 – Jeremy Romani #FiddyShades
12:00-12:45 – Zack Savage


Mulligan’s – Main Floor
6:00-6:45 – LondonForce
7:00-7:45 – Dustin Drevitch and the Electric Gentlemen
8:00-8:00-8:45 – Abstract Peoples
9:00-945 – Light Weight
10:00-10:45 – Eye on Attraction
11:00-11:45 – Ablaze
12:00-12:45 – DJ Hersh


The Leonard Theater
4:15-4:45 – Warning Level
5:00-5:30 – Give Us Your Bones
5:45-6:15 – Reject Royalty
6:30-7:00 – Kids in the Sandbox
7:15-7:45 – Emberá
8:00-8:30 – Lee Corey Oswald (No Sleep Records)
8:45-9:15 – Chris Farren of Fake Problems
9:30-10:15 – Koji (Run For Cover Records)
10:15-10:30 – Bobby Barnett of Captain, We’re Sinking
10:30-11:15 – Master Fox



O’Leary’s Pub
5:00-6:45 – An Autumn Sunrise
6:00-6:45 – Esta Coda
7:00-7:45 – Small Town Titans
8:00-8:45 – Beako
9:00-9:45 – Mock Sun
10:00-10:45 – Russello Project
11:00-11:45 – Keep Coming Back
12:00-Close – Raw EDM (Tom Vargas)


The Key’s
5:00-5:45 – Lila Ignite
6:00-6:45 – Brian TV
7:00-7:45 – Down To Six
8:00-8:45 – Those Clever Foxes
9:00-9:45 – Black Tie Stereo
10:00-10:45 – The Gay Blades
11:00-11:45 – A Fire With Friends
12:00-12:45 – Survay Says!


The Bog
6:00-6:45 – Laney Jones
7:00-7:45 – Working Class Hussys
8:00-8:45 – Eww Yaboo
9:00-945 – Roof Doctor
10:00-10:45 – Family Animals
11:00-11:45 – WICCA PHASE SPRINGS ETERNAL
12:00-Close – SUZE



The Backyard Ale House
Tom Graham
The Chug Band
Rogue Chimp


Traxx
5:00-5:45 – Alex Marino Jazz Band
6:00-6:45 – Jenn Johnson Music
7:00-7:45 – Marathon(pa)
8:00-8:45 – Canyon.
9:00-9:45 – Caroline Reese
10:00-10:45 – TBA Soon!


AFA Gallery
Line-up coming soon!


2014 Sponsors:

title-2
highwaygrey-1  indieonthemove centercityprint GPR Logo jpg Logo (white) lawyer indieionmagazine